Friday, August 27, 2010

Prvi virus

Prvi akademski tekst koji se bavio tematikom kompjuterskih virusa, mada ni sam termin još nije postojao, je napisan od strane Džona von Njumena 1949. godine. Njegova predavanja na temu teorije i organizacije komplikovanih automata su rodila delo koje je nazvano "Teorija samoreplicirajućih automata". U tom delu Njuman je postulirao da se kompjuterski program može razmnožavati.

1972. godine, Vejt Risak piše članak koji opisuje funkcionalni virus napisan u asembler jeziku za Simens kompjutere.

1980. Jurgen Kraus tvrdi da se kompjuterski programi mogu ponašati kao biološki virusi.

Termin "virus" je prvi put upotrebljen u romanu "Kada je Harli bio jedan" 1972. godine. U ovom romanu, kompjuter po imenu Harli stvara viralni softver kako bi prikupio informacije o čoveku koji želi da ga isključi.

Prvi kompjuterski virus je primećen na arpanetu, prethodniku interneta u ranim 70im. Program po imenu "Kriper" (Šunjač) je bio eksperimentalni program koji se sam replicirao. Napisao ga je Bob Tomas 1971. godine. Kada je pušten u Arpanet mrežu pojavio kopirao se od sistema na sistem i na ekranu bi se pojavljivala poruka "Ja sam šunjač, uhvati me ako možeš". Program "Kosač" je napravljen da bi ga uništio.

Prvi računarski virus koje se pojavio "u divljini", odnosno van jedne određene mreže, bio je "Kloner Losova". Napravio ga je Ričard Skrenta 1981. godine dok je još bio u srednjoj školi kao vrstu praktične šale. On je bio "ubačen" u igricu na flopi disketi, i aktivirao bi se prilikom 50. upotrebe diskete. Na ekranu bi se pojavila paljiva pesma.

Svet kompjutera je pun interesantnih činjenica kao ove. Ako vam treba računar, Grappolo prodavnica računara je uvek tu za vas.

Komjuterski virusi

Termin "kompjuterski virus" se odnasi na rayne vrste malicioynog softvera, pa čak i one koje se ne umnožavaju. U maliciozni softver spadaju virusi, trojanci, spajver, adver, crvi.

Virusi su softver koji se kopira i inficira kompjutere. Občno ima ekstenziju .exe (executable). Skoro uvek uništavaju datoteke na kompjuteru na kome su.

Trojanci su tip softvera koji naizgled ima neku funkcioju koja nam treba, ali kada se instalira otvara pristup kompjuterskom sistemu na daljinu. Korisnici obično sami instaliraju ove programe zbog ne znanja.

Spajver je softver koji kada se instalira na računar prikuplja podatke. Njegovo prisustvo je najčešće sakriveno od korisnika. Informacije koje on prikuplja se mogu odnositi na internet ponašanje korisnika, sajtove koje posećuje. Takođe ovaj softver može uticati na ponašanje browsera.

Adver je softver koji posle instalacije pokazuje ili instalira reklamne banere i poruke, usmerava browser ka reklamnim sajtovima, itd. Njegov cilj je da stvori prihod svom kreatoru.

Crvi se repliciraju sami i šire putem mreža, CDova, USB memorija. Mnogi od crva su napravljeni samo da se razmnožavaju. Iako ne čine nikakvu drugu štetu, sama ova aktivnost može da bude štetna zeto što se guši internet konekcija.

Za odbranu od malicioznog softvera vam je potreban neki vid anti-virus programa.

Grappolo prodavnica računara nudi veliki izbor računara i računarske opreme.

Thursday, August 26, 2010

Zanimljivosti iz sveta računara

  • "save" ikonica još uvek ima simbol floppz diska mada je on prestao da se koristi pre mnogo godina, postavlja se pitanje kada će se promeniti i koji simblo će zameniti floppy: usb drajv, oblak (cloud computing)...
  • do 2012. godine, oko 17 milijardi kompjutera i telefona će biti umreženo na internetu
  • za svaku "normalnu" internet stranu postoje 5 pornografskih
  • 1 od 8 venčanih parova u SAD se upoznao preko interneta
  • statički elektricitet, tako slab da ga čovek ne može ni osetiti može da uništi električna kola računara
  • prvi hard disk za lične računare se pojavio 1979. godine i imao je kapacitet od 5 MB
  • kada je stvaran CD, odlučeno je da njegov kapacitet bude toliki da na njemu može da se snimi Betovenova 9. Simfonija u bilo kom tempu. To je 72 minuta.
  • Windows 95 može da se pokrene sa samo 4 MB RAM memorije

Prodavnica računara Grappolo ima sve što vam je potrebno od laptopova, desktop računara i računarskih periferija i opreme.

Računarski miš

Prvi računarski miš, koji je izgledao prilično primitivno , je nastao 1968. godine. Stvorio ga je Daglas Engelbert i njegova konstrukcija je bila od drveta. Bilo je potrebno da prođe neko vreme da bi kompjuterski miš počeo da se upotrebljava kod ličnih računara. To se desilo 1981. godine kada je kompjuterski Zeroks 8010 informatički sve-u-jednom sistem pušten u prodaju.
Apple je iybacio svoj diyajnerski dobra i kockast Mekintoš 1998. godine, a sa njim i mali okrugao miš, drugačiji od svojih prethodnika.

1991. se pojavio i prvi bežični miš, a 1995. je donela prvo skroll dugme. 1999. je bila bitna za proizvođače računarskih miševa kako su mnogi izbacili optičke verzije.

Evo nekih primera ludih računarskih miševa, što u projektnoj fazi, što napravljenih.

izvor: weburbanist.com
A ako vam treba prodavnica računara obratite se Grappolu.

















Wednesday, August 25, 2010

Dot Kom mehur

Dot Kom mehur bi se na našem jeziku mogao bolje nazvati Dot Kom "manijom". Ovo je bila investitorska manija koja je trajala 1995-2000 godine sa klimaksom 10-og marta 2000 godine kada je vrednost NASDAQ-a na berz dostigla maksimalnu visinu.

Ova pojava je nastala tako što su vrednosti na berzama razvijenih zemalja rasle vrtoglavom brzinom zbog rasta u internet sektoru i srodnim poljima.

Ovaj period je okarakterisan osnivanjem (i u mnogim slučajevima propadanjem) kompanija baziranih na internetu koje su zvane "dot kom biznisi". Dešavalo se da vrednost neke kompanije na berzi skoči samo ako bi dodale prefiks "e-" svom imenu ili sufiks ".com". Ovakav nagli rast je navodio investitore da previde tradicionalne proračune.

Mnoge od kompanija su ušle u neobično ili rizično ponašanje sa nadom da će dominirati tržištem. Većina je razvijala biznis bez obzira na profit, verujući daće profit doći sam po sebi, što je bila greška.

Ako vas interesuje prodaja laptopova, destop računara ili bilo kojih računarskih komponenti, obratite se Grappolu.

Silikonska dolina

Silikonska dolina je regija koja se nalayi na jugu Zaliva San Francisko u Severnoj Kaliforniji u SAD. Ova regija je dom mnogim svetskim računarskim kompanijama kao što su Google, Facebook, HP, Intel, Apple, eBay, Cisco, Yahoo, EA...

Ime je dobila po velikom broju inovatora i aproizvođača u polju silikonskih čipova.
Baš ovde su razvijeni strujno polje na bazi silikona, mikroprocesor i mikrokompjuter.

Veliki broj talentovanih inženjera i naučnika iz većih univerziteta regiona se bazirao u Silikonskoj Dolini. Fondovi pristižu iz velikih i moćnih izvora kao što je Ministarstvo Odbrane.

Smatra se da je baš Silikonska Dolina bila jezgro "Dot Kom" eksplozije koja je počela sredinom 90ih a kolabrirala kada je NASDAQ berza počela da opada u vrednosti aprila 2000 godine. U toku određenog vremenskog perioda Sand Hil Road je postao najskuplji poslovni prostor a naglo rastuća ekonomija je prouzrokovala velika opterećenja u saobraćaju.

I posle Dot Kom propasti, Silikonska Dolina nastavlja da dominira svetskim istraživačkim centrima.

Amerika ima Silikonsku Dolinu, a o domaćim hi-tech potrebama se brine prodavnica računara Grappolo.

Friday, August 20, 2010

Ti čudni računari











Ovo su neke od čudnih računarskih komponenti a ako vam je potrebna dobra i funkcionalna mašina, Grappolo prodaja računara je pravo mesto za vas!

Programski jezici

Programski jezici su veštački jezici koji su dizajnirani da bi se kontrolisalo ponašanje mašina, prevashodno računara. Oni se mogu koristiti za stvaranje softvera, algoritama ili kao model ljudske komunikacije.

Mnogi programski jezici imaju sintaksu - formu i semantiku - značenje koji se određuju prema međunarodno priznatim sadržajima.

Ako vas interesuje kupovina računara obratite se Grappolu.

Najraniji programski jezici su stvoreni još pre nastanka računara, i korišćeni su da diriguju ponašanje mašina kao što su bili klaviri i industrijski razboji.

Najveći broj programskih jezika su pisani u zapovednoj formi za razliku od nekih koji spadaju u funkcionalno ili logičko programiranje.

Thursday, August 19, 2010

Gigabyte letnja nagradna igra



Fudbalsko prvenstvo je zavrseno, pobednici su poznati. Prognozirao ih je sada vec svima nama poznat
vidovnjak Pol – oktopod.

Ujedno, Pol je bio angažovan i za prognozu ko ce odneti pobedu medju maticnim plocama.

Pobednik je, naravno, GIGABYTE. Stoga, najbolji medju najboljima odlucio je da nagradi svoje verne kupce.

Nagradna igra je pocela 1. jula i trajace do 31. avgusta.

Nagrade su podeljene u 3 kategorije, u skladu sa kolicinom kupljenih ploca.

Svi kupci koji ispune minimalan target za ucestvovanje u nagradnoj igri, ulaze u bubanj za izvlacenje nagrada.




Kolicina kupljenih MB

nagrada

broj nagradjenih kupaca

od 30-50 kom

$50,00

6

od 50-200 kom

$100,00

7

preko 200 kom

$200,00

2

Wednesday, August 18, 2010

Dve muve jednim udarcem

Brojni web servisi su pogodna mesta za web botove - internet softver aplikacije koje izvršavaju automatizovane radnje kao prikupljanje podataka. Servisi kao Facebook ne žele da ove aplikacije pristupaju njihovom sajtu i izvlače iz njega informacije koje mogu biti zloupotrebljivane, a jedan naučnik iz Gvatemale po imenu Luis von Ahn je izumeo sistem koji ne samo da štiti web sajtove od botova, već u isto vreme i pomaže da se digitalizuju štampani tekstovi.

Radi se o sistemu po imenu reCAPTCHA koji korisnicima servisa pokazuje dve distorzirane reči koje korisnik treba da prepozna i unese. Ove reči su reči iz pisanih izvora koje softver za optičko prepoznavanje karaktera nije mogao definitvno da prepozna, tj. kada se dva različita softvera koji skeniraju jedan isti tekst ne slože po pitanju neke reči. Ta reč se korisniku prikazuje sa još jednom, kontrolnom reči koja je poznata softveru, i pretpostavlja se da će korisnik prepoznati i nepoznatu reč ako može da pročita kontrolnu.

Trenutno se digitalizuje arhiva New York Times-a. 20 godina je već završeno, a još 110 godina bi trebalo da bude gotovo do kraja 2010. godine.

Svet računara ne prestaje da nas oduševljava, a ako još uvek ne znate gde kupiti računar, obratite se Grappolu.

Superheroj među kompjuterima

Cray Jaguar je njegovo ime, a zvanje - najbrži kompjuter na svetu.

Konstruisan je 2009. godine od strane kompanije Cray i nalazi se u Tenesiju, u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ova mašina pripada superkompjuterima - najmoćnijim kompjuterima na svetu. Ovi giganti su kustomizovane mašine koje se ne proizvode serijski.




Jaguar se koristi za proračune i istraživanje naučnih tema kao što su praćenje klimatskih promena.

Ako vam ovakva mašina ipak deluje preambiciozno i ako se pitate koji računar da kupim za moje potrebe, obratite se Grappolu.

Optimizaciju ovog bloga radi web marketing, web dizajn i SEO agencija Total Dizajn.

Tuesday, August 17, 2010

Video igre zanimljivosti

  • Gen na 7. hromozomu ljudskog genoma nosi ime "Sonic Hedgehog" po poznatom Seginom plavom ježu
  • još pre 90ih deca su više prepoznavala Maria od Mikija Mausa i drugih diznijevih likova
  • svi glasovi u arkadnoj igri Golden Axe pripadaju američkim osuđenicima na smrt
  • kada bi se svi zaposleni u industriji kompjuterskih igara poređali u krug, on bi lako obuhvatio grad Bratislavu
Ako se pitate "Koji racunar je najbolji za video igre?" slobodno se obratite .

Internet podstiče ubrzanu evoluciju mozga

Ekstremno brz razvoj interneta, kompjutera i video igara dovodi do "moždanog jaza" između generacija. mozgovi novih naraštaja se ubrzano razvijaju, evoluiraju do sada neviđenom brzinom i samim tim i funkcionišu drugačije.

Ovaj proces počinje u veoma ranom dobu. Iako se sva ljudska bića rađaju sa istom "elektronikom" mozga, ako se izuzmu manje genetske varijacije na temu, istraživanja pokazuju da naša okolina i iskustva velikim delom oblikuju naš mozak i način razmišljanja.

Jedna od odlika novog načinja funkcionisanja je podela pažnje na mnogo strana dok nismo u potpunosti fokusirani ni na šta. Mana ovakvog načina razmišljanja je to što dovodi do povećanog stresa i razdražljivosti.


Izvor: theprovince.com

Ako vam treba dobra mašina za igranje video igara, ili laptop za udobnost pri surfanju interneta, Grappolo Shop prodavnica racunara ima sve za vaše potrebe...

Friday, August 6, 2010

Kompjuterski otpadi

Konfiguracije u svetu smenjuju jedna drugu još brže nego što je slučaj kod nas, mada se i to polako menja.

Šta se dešava sa zastarelim kompjuterima? Evo nekih neverovatnih slika nađenih na internetu koje prikazuju svojevrsna "groblja" računarskih starudija...







ako vas ove slike inspirišu da razmislite o novoj konfiguraciji, prodavnica računara Grappolo Shop vam stoji na raspolaganju.

Video igre nekad I

Video igre, zanimacija i mladih i starih. Nekada su video igre uglavnom igrali mlađi a danas se to promenilo. Igre su postale kompleksne i vizuelno zadivljujuće pa u njima mogu uživati i odrasli. Neke od video igara se ni ne preporučuju maloletnima.

Video igre su bitan deo današnje pop kulture koja prati svetske trendove digitalizacije života.

Prva "elektronska igra" sa displejem je napravljena 1947. godine i nosila je čudnovato ime: "Naprava za Zabavu sa Katodnom Cevi". Igrač je analogno pomerao vektorsku tačku na ekranu da bi simulirao pucanje na mete. Ova igra je bila inspirisana radarskom tehnologijom.

Sledeći je bio "Nimrod", kompjuter specijalno dizajniran da bi se na njemu igrala igra Nim (matematička igra za dva igrača).

Zatim je došao digitalno "Iks Oks" 1952. godine a igrala se na Kembridžovom EDSAC kompjuteru, pa "Tenis za Dvoje" 1958. godine i "Spacewar!" (Svemirski Rat!) 1961. godine.

Današnje igre su čitavi svetovi sa sve atmosferskim sistemima i naseljeni najraznolikijim bićima poput onih u igri "Spora" ili šarenolikim svetom (Sims).

Ako se pitate "koji kompjuter da kupim?" a interesuju vas video igre, pogledajte konfiguracije koje nudi Grappolo.

Thursday, August 5, 2010

Amiga, stari prijatelj

Dok se danas brzina komponenti menja munjevitom brzinom, rastući iz dana u dan, nekad je rezvoj išao sporijim tokom.

Starije generacije pamte Amigu, koja je bila popularna i kod nas kao "personalni kompjuter" 80ih i početkom 90ih godina.

Evo nekih interesantnih činjenica o ovoj mašini:

  • Ime amiga znači "drugarica" na Španskom i Portugalskom
  • Ideja kreatora ovog računara je bila da on služi za biznis upotrebu. To im nije uspelo za rukom, a sam računar nije bio popularan dok nisu počeli da ga reklamiraju kao računar za video igre
  • NASA je koristila Amiga kompjutere za praćenje nisko-orbitalnih satelita u 1999. godini
  • Endi Vorhol je 1985 nacrtao Debi Hari koristeći ovaj kompjuter



slika: gaijin.dmst.aueb.gr

Ako vas ipak ne vuče prošlost, želite modernu i jaku konfiguraciju i pitate se: Koji racunar da kupim pogledajte šta nudi Grappolo Group...

Wednesday, August 4, 2010

Prodaja računara


Dok je danas lako naći svakakve informacije vezane za računare na internetu, počevši od pitanja gde da kupim računar, pa sve do recenzija najnovijih video igara, nekada su informatički entuzijasti morali da se zadovolje mesečnim izdanjima časopisa kao Svet Kompjutera. 

Prvi broj ovog kultnog magazina je izašao u Oktobru 1984. godine a na naslovnoj strani je nudio bombastične naslove "Porno Software", "Štampač za Galaksiju" i "Dva kompjutera za vas".

Evo dela uvodnog teksta iz tog davnog prvog broja:

"Ako na pitanje čemu služi kompjuter može da se pruži najmanje stotinu odgovora, isto se može reći i za broj mogućih obrazloženja poduhvata redakcije "Politikinog Sveta" koji je upravo pred vama. Ali, kao što više nije potrebno nabrajati sve argumente u prilog računarima, tako valjda nije neophodno ni pominjati sve motive koji su prethodili pripremanju "Sveta Kompjutera". Pa ipak, neki prosto ne mogu da budu zaobiđeni.

Među prvima je, svakako, činjenica da smo se ipak uključili u kompjutersku revoluciju, glavno obeležje "trećeg talasa" koji je krajem prošle i početkom ove decenije zahvatio svet. Niko, naravno, pouzdano ne zna koliko je danas takozvanih "mikro", "ličnih" ili "kućnih" računara kod nas, ali za naše prilike, brojka više nije zanemarljiva.

Na žalost, sudeći bar po rubrikama malih oglasa u dnevnim novinama, ove sprave koje su za neke još samo igračke, ali sve češće i mnogo više od toga, još se nabavljaju poluilegalno.

Najpopularnije računare, kao što su "spectrum" ili "commodore" mogli su do pre neki dan da kupe samo povratnici iz inostranstva. nije zbog toga čudno što su mnogi računari doslovno prokrijumčareni. Ohrabruju zato potezi "Iskre" i "Konima" koji su počeli, u prvom slučaju montažu, a u drugom konsignacionu prodaju "spectrum"-a i "commodore"-a. Ali o tome nešto detaljnije na stranicama koje slede." 

skenirane brojeve ovog časopisa možete naći ovde

Zanimljivosti iz sveta kompjutera

  • e-mail ili elektronska pošta postoji duže od interneta
  • prvi reklamni internet baner je nastao 1994. godine
  • magnetni hard diskovi postoje već 50 godina
  • više od 12 000 laptopova nestane na Američkim aerodromima u toku samo jedne nedelje
  • najskuplji laptop košta 1 milion dolara i proizvodi ga Luvaglio, a ako vas interesuju cene laptopova u Beogradu pogledajte šta nudi Grappolo
  • Kod naziv dvanaestorice inžinjera koji su napravili IBM pc je "prljava dvanaestorica"
  • kuća Bila Gejtsa je projektovana na Apple računaru

Najskuplje video igre


Najskuplja video igra ikad napravljena je GTA (Grand Theft Auto) 4. Budžet za ovu igru iznosi 100 miliona dolara, a produkcija je trajala skoro 4 godine. Tim koji je radio na ovoj igri se sastojao od preko 1000 ljudi.

Među astronomski skupim igrama se izdvaja i Shenmue, igra napravljena za Seginu konzolu Dreamcast 1999. godine. Budžet od 70 miliona dolara, ogromna sloboda dana igraču i realizam igre koji su podrazumevali smenu dana i noći i atmosferske uslove ipak nisu osigurali uspeh ove igre koja nije uspela da vrati uloženi novac.

Za glatko igranje video igara vam je potrebna dobra konfiguracija. Ako se pitate koji racunar je najbolji za vaše potrebe, pogledajte konfiguracije koje nudi Grappolo!

Tuesday, August 3, 2010

Prodaja racunara

Video o Grappolo Group prodavnici računara.

Zanimljive činjenice o računarima

  • Bil Gejts je napustio univerzitet (Harvard) da bi osnovao Microsoft
  • prosečan korisnik računara trepne 7 puta u minutu što je manje od polovine normalnog broja treptaja koji iznosi 20
  • prvi kompjuterski miš je napravio Dag Engelbart 1964. godine od drveta
  • prvi računar na svetu po imenu Z1 je osmislio i napravio Konrad Zus 1936. godine. u sledeći sledeću verziju, Z2, je završio 1939. godine i to je bio prvi elektro-mehanički kompjuter na svetu koji je funkcionisao u potpunosti. Više o ovim fascinantnim metuzalemima možete videti ovde a pitanje koji racunar je najbolji ostavite Grappolu.
  • SpaceWar! je prvaa video igra, a kreirao ju je Stiv Rasel 1962. godine pomoću PDP-1 kompjutera na MIT univerzitetu
  • QWERTY raspored dirki je star 129 godina
  • prvi prenosivi računar je bio Ozborn 1. On se zatvarao poput kutije i imao je ručku za držanje. Pušten je u prodaju 1981. godine. Koštao je $1795 a sa njim bi ste dobili sotware u vrednosti od $1500.



slika: oldcomputers.net

Monday, August 2, 2010

Računar za internet

Osnovni rad na računaru (bilo poslovne ili privatne prirode) ne zahteva neku jaku i skupu konfiguraciju. Zato se i ne morate pitati gde kupiti racunar, jer postoje optimizovane office ili home konfiguracije koje možete videti na Grappolo Shop sajtu.

Računar za grafički dizajn

Ako ste u polju grafičkog dizajna, evo nekih bitnih stavki koje vam mogu pomoći pri odabiru računara:

Tačan prenos boja na štampaču, monitor koji je moguće iskalibrirati, brzina hard diska i eksterni diskovi za čuvanje podataka.

Što se tiče monitora, koji je isto tako jako bitna komponenta, glavna podela je između flat i CRT. CRT monitori se sve manje i manje koriste, zamenila ih je nova generacija flat screen monitora.

CRT monitori zauzimaju dosta prostora i zamaraju oči.

Pa ipak jedna od prednosti CRT monitora je to što prikazuju tačnije boje i lakše ih je iskalibrirati.

Za dalju pomoć oko odabira komponenti i pitanja tipa "koji racunar je najbolji" obratite se Grappolo timu.

Gaming mašina

Počećemo od kućišta koje treba da ima dovoljno mesta za proširenje, tj. nadogradnju komponenti. Takođe, kućište mora da bude optimizovano za lako i brzo hlađenje da se vaš sistem ne bi pregrejao.

Računari namenjeni igranju igrica zahtevaju dosta struje, tako da će vam trebati veliko i jako napajanje. Pri odabiru matične ploče pazite da ima utičnice za sve periferalne uređaje koje nameravate da instalirate.

Grafička karta je sledeća bitna komponenta. Što jača grafička karta, tako će vaš računar lakše renderovati igru, pa će samo iskustvo biti realnije.

Za igranje igara vam je potreban vam i brz RAM.

Zato, ne pitajte se "Koji računar da kupim?" Grappolo tim će vam sastaviti najbolju i najoptimalniju konfiguraciju.

Gde da kupim laptop?

U ovom dobu informatičkih tehnologija, život z komjutera je skoro i nezamisliv. Kompjuterom barataju svi, i mladi i stari, koriste ga u najraznovrsnije e.

Koliko kompjuter može imati svrha, toliko može imati i različitih konfiguracija pa nije ni čudo što se na internetu stalno vide pitanja tipa: "Gde da kupim laptop?", "Koji računar je najbolji?", "Koliko košta računar?"

Odgovori na ova pitanja variraju. Sve zavisi od toga za šta vam računar treba: da li za rad sa grafikom (2D ili 3D, ima dosta razlike), za igranje kompjuterskih igara, za surfanje i čet...

Lako je zbuniti se, pa je najbolje konsultovati stručnjake u Grappolo timu.